Salyangoz Yetiştiriciliği Genel Bilgi

Posted by on Tem 27, 2012 in Salyangoz Yetiştiriciliği | 0 comments

Salyangoz Yetiştiriciliği Genel Bilgi

Salyangoz Türk halkı tarafından tüketilen bir canlı değildir. Dış ülkelerde eti lüks bir gıda olarak kabul edilir ve bu nedenle ekonomik önemi oldukça yüksektir. Genel olarak doğadan toplanarak tüketimi çok yaygın bir iş koludur. Bununla beraber bazı ülkelerde doğadan toplanan miktarın azalması üzerine yetiştirilmesi yoluna gidilerek çok başarılı sonuçlara ulaşılmıştır.
Dünyada salyangoz ticaretinin 400 milyon dolar dolayında olduğu tahmin edilmektedir. Sadece ABD’ lerinin yılda 200 milyon dolarlık ithalat yaptığı bildirilmektedir.

SALYANGOZLARIN VÜCUT YAPISI

Salyangozlar yumuşak bir vücut yapısına ve onları koruyan sert bir kabuğa sahiptirler. Vücutları uzunca ve kaygandır. Rahatsız edildikleri zaman kabukları içerisine çekilerek kendilerini korumaya çalışırlar. Ayrıca kabuklarını bir kapakla kapatarak kuru mevsimlerde sıvı kaybetme tehlikesini önlemiş olular. Geceleri ve bulutlu havalarda daha aktiftirler. Direkt güneş ışığından hoşlanmazlar.

izmir escort bayan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 × = otuz beş

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>