Android Uygulamayı Google Play'e Ekleme


Android uygulama geliştiricilerin emeklerini sergileyebilecekleri en büyük yer alan Google Play Mağazaya uygulamalarımızı nasıl ekleyebileceğimize bakalım.

İlk olarak bir Google hesabımız olmalı. Hesabınızı isterseniz direk olarak Play Mağazaya uygulama yüklemek için girdiğinizde açabileceğiniz gibi daha önce den de Google arama motorunun ana sayfasının sağ üst kısmında yer alan Gmail seçeneğine tıklayarak da açabilirsiniz. Gmail hesabınız ile Google'nin sunduğu tüm hizmetlere erişim sağlayabilirsiniz. Tek bir Google hesabı tüm hizmetler için kullanılabilir.

Google Play uygulama yüklemeye geçelim tekrardan. Hesabınızı oluşturduktan sonra Google Play Mağazaya uygulama yükleme yazarsanız zaten ilk açılacak olan sayfa Google Play Console olacaktır. İlk üyelik esnasında Google sizden 25$ ücret talep edecektir. Bu ücret yıllık ücrettir. Daha sonra uygulama yüklemek için ayrıca ücret ödemeyeceksiniz. Google Play Console de sağ üstte bulunan Uygulama Oluştur seçeneğini tıklıyoruz. Size uygulamanın adını ve dilini soracaktır. Burada bilgileri girdikten sonra uygulamanın apk'sini yükleyeceğiniz sayfa açılacak.
Uygulamanızın apk'sini yükleyip uygulama sürümü hakkında bilgileri girmelisiniz. Daha sonra uygulamanız ile ilgili kısa bir testi cevaplamanız gerekli. Burada yine uygulamanız ücretli olup olmayacağı, hangi ülkeler de yayınlanacağı, türünün ne olduğu gibi bilgileri de girdikten sonra uygulamanız yayınlamaya hazır hale gelecektir. Yayınla seçeneğini tıkladıktan sonra Google tarafından uygulamanız incelenecek uygun bulunursa bir kaç saat içinde yayınlanacaktır.


Emoji KullanEmoji Kullan